A Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke szerint fordítva sült el Pressmanék fegyvere (VIDEO)
Lánczi Tamás úgy látja, egyértelmű, hogy a távozó amerikai nagykövet áll a háttérben.
A Politico forrásai szerint az EU-s diplomaták haladást értek el, de majd az országok vezetői döntenek az ügyben.
Az EU vezetői a Politico által megismert tervek szerint az orosz olajra vonatkozó szankciók enyhítéséről fognak tárgyalni az államfői csúcstalálkozón, a nagyköveti találkozó után. A tárgyalások célja, hogy az uniós megállapodásnak hazánk is a részese legyen. Mint a Politico fogalmaz, hogy Magyarországot is a „fedélzetre hozzák”.
Az uniós nagykövetek által előterjesztett megfogalmazás szerint
A terv az Európai Bizottság eredeti, az orosz olajimport „teljes betiltására” vonatkozó javaslatának gyengítését jelentené.
A szövegezésről a küldöttek hétfő reggeli megbeszélései során állapodtak meg, és azt most elküldik az uniós állam- és kormányfőknek, hogy a mai napon Brüsszelben tartandó ülésükön megvitassák. A vezetők – köztük Orbán Viktor – nem biztos, hogy egyetértenek vele, és ha egyetértenek is,
A csővezetékekről szóló kompromisszum segítene az olyan tengerparttal nem rendelkező országoknak, mint Magyarország, amely megakadályozta az orosz nyersolaj és finomított üzemanyagok importjának betiltásáról szóló megállapodást, arra hivatkozva, hogy egy ilyen intézkedés súlyos csapást mérne gazdaságára.
A csúcstalálkozó tervei szerint „az Európai Tanács egyetért abban, hogy az Oroszország elleni hatodik szankciócsomag hatálya kiterjed az Oroszországból a tagállamokba szállított nyersolajra és kőolajtermékekre,
a csővezetéken szállított nyersolajra vonatkozó átmeneti kivétellel”.
A csomagnak tisztességes versenyt és egyenlő versenyfeltételeket kell biztosítania az EU egységes piacán, valamint szolidaritást az uniós országok között az ellátás hirtelen megszakadása esetén – olvasható a szövegben. A tervezet nem említ konkrét határidőt a csővezetéken szállított nyersolajra vonatkozó ideiglenes kivételre vonatkozóan, és kimondja, hogy a mentességnek „a lehető leghamarabb” meg kell szűnnie.
Egy uniós diplomata szerint hétfő reggel nagy előrelépés történt a csomaggal kapcsolatban, de további technikai munkára van szükség. „A cél az, hogy ma politikai megállapodás szülessen” – mondta a diplomata. Két magas rangú uniós diplomata szerint
Ha az uniós vezetők politikai megállapodást kötnek a csomagról, az EU Tanácsának még hivatalosan is meg kell állapodnia a szankciókról. Az egyik diplomata kételyeinek adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a vezetők a jelenlegi formájában aláírják-e a megfogalmazást, míg egy másik szerint a megfogalmazás olyan széleskörű, hogy nem sokat jelent, mivel a részletekkel kapcsolatos viták nagy része továbbra is megoldatlan.
Az Eurostat adatai szerint Oroszország az EU nyersolajtermelésének mintegy negyedét szállítja. Az Argus Media piackutató cég adatai szerint a csővezetékes importra vonatkozó szankciók kivétele a blokkba irányuló orosz olajeladások legfeljebb 30 százalékának mentességét eredményezné.
Nyitókép: Twitter